24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlu Olsun

  TATİL –MAAŞ KIYASLAMASINA SIKIŞTIRILAN ÖĞRETMENLERİN GÜNÜ KUTLU OLSUN

Hükümetin en yetkili ağzından öğretmenlerin değeri sene de bir gün hatırlanacak varlıklar olmadığı açıklanmış olsa da; öğretmenin senenin diğer günlerinde hiç de iyi anılmadıklarını biliyoruz. Bu nedenle lütfen siz öğretmenleri hiç anmayın diyoruz. Öğretmenin itibarının ayaklar altına alındığı bir dönem yaşadığımızı; özellikle son 10 yılda bakanlar ve başbakan tarafından bırakın talep ettiklerini aldıkları maaşı dahi hak etmedikleri yönünde yapılan vurguları unutmuş değiliz. Aslında şu an gönülden görmek istediğimiz tek şey resmi olan 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlamalarına son verilmesidir. Çünkü itibarı yok sayılan öğretmenlere 24 Kasım’da gülücükler dağıtmak öğretmenleri hafife almak demektir. Bugün elinden bütün otoritesi alınmış; öğrenci karşısında hiçbir yetkisi kalmamış; üstelik güvenlik sorunları nedeniyle sindirilmiş bir öğretmen modeli inşa edilmesine zemin hazırlanmıştır. Her ne kadar öğretmenler kendi çabalarıyla yalnızca eğitimi devam ettirmek adına canları pahasına bu otoriteyi korumaya çalışsalar da okul içerisinde bıçaklanan yaralanan öğretmenler bile olmaktadır.

Öğretmenlerin görevde yükselme gibi sınavlarda belirli odaklara kanalize edilmeleri, her türlü iş ve işlemlerinde, görevlendirilmelerinde “torpil” aramak zorunda bırakılmaları, idarecilerin gizli baskısına uğratılmaları; bu konuları düşünmelerine izin vermeden yalnızca itaat etmek zorunda bırakılmaları öğretmenin kendisine olan inancını yitirmesine, bu odaklar karşısında kendisini güçsüz hissetmesine neden olmaktadır.

Okulların fiziki alt yapıları yeterli hale getirilmeden, hukuki düzenlemeler yapılmadan, öğrenciler fırsat eşitliğinin en küçük örneklerinden yararlanamadan sınav başarısızlıkları öğretmenin sırtına yüklenmektedir. Tarih boyunca vefayla, çileyle anılmış olan öğretmenin bilginin altından daha değerli olduğu bir dönemde ne kadar az ücretle ne kadar çok çalıştırılırsa iyi olur mantığıyla sömürülmeye ve 24 Kasım Öğretmenler Günü ile her ne kadar açıklamalar aksi yönde olsa da senede bir gün anılarak avutulmaya çalışıldığını görüyoruz.

Öğretmenler Günü dışında öğretmenler her mevzu bahis olduğunda mesleğin niteliği dikkate alınmadan “şu kadar tatil yapıyorlar şu kadar para alıyorlar” gibi söylemlerin en yetkili kişilerden tarafından bile gündeme getirilmiş olması çalışma şartları, mesai saatleri ve düşük ücretleri göz önünde bulundurulduğun da öğretmenlerin her zaman haksızlığa uğratılmasına neden olmuştur. Türkiye’de eğitimi ayakta tutan, hala okula itibar kazandıran varsa bunu sağlayan hala öğretmenlerin mesleğe verdiği değerdir.

Unutmayın Türkiye’de eğitim sistemi SOS vermeyi geçmiş; tamamen boğulmuştur. Türkiye’de hala bir nebze eğitimden bahsediliyorsa bu derse girdiğinde her şeyi unutan öğretmenler sayesindendir.

Sayın yöneticilerimizin yalnızca 24 Kasım’da günün anlam ve önemine binaen ettikleri büyük laflara aldanmadan, görevini bilinçle ve kendine yüklenen sorumluluğa uygun yerine getirmeye çalışan öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

EKSEN SAĞLIK BİR SEN GENEL MERKEZİ

 Okunma Sayısı : 2813         24 Kasım 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 760955

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.