1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı, emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür. Bu gün Dünya üzerindeki pek çok ülkede, resmî tatil olarak kabul edilmektedir. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında, "Emek ve Dayanışma Günü" olarak kutlanması kabul edilmiştir.22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Ülkemiz çalışanları uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü olan 1 Mayıs’ı ağır koşullar altında karşılıyor. İşsizlik, açlık, yoksulluk giderek artıyor. Adaletsizlik almış başını gidiyor.

Küresel kapitalizm herkesi tutsak ederken, bu kölelik düzeni güvencesiz, korkulu insanlar yaratıyor. Soma’da madende hayatını kaybeden işçiyle, hastanede dayak yiyen sağlık çalışanları, aynı kaderi paylaşıyor. Güvencesiz ortamda çalışıyorlar. Bu durum her yerde çalışanların bedensel ve ruhsal varlığı tehdit ediyor.

Oysaki insanlar en doğal sosyal hakları olan; eşitlik, demokrasi, özgürlük, sosyal hukuk devleti, sivil demokratik anayasa ve emeğin, alınterinin kıymeti, adil gelir dağılımı için mücadele ediyor.

Üreten kesim toplumun büyük bir kısmını kapsamaktadır. Adı memur da olsa işçi de olsa aslında her çalışan bir işçi sayılır. Dünya nüfusunun da önemli bir kısmını teşkil eden üretim emektarlarının dayanışma ve insan hakları temelli etkinlikler ile 1 Mayısı coşkuyla kutlamalarını temenni ediyoruz.

EKSEN Sağlık Bir Sen olarak; emeğin ve alın terinin temsilcileri olan tüm çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyoruz.

 

EKSEN Sağlık Bir Sen

Genel Başkan

Arif Yaşar

 Okunma Sayısı : 3490         01 Mayıs 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 546999

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.