8 EYLÜL DÜNYA FİZYOTERAPİSTLER GÜNÜ KUTLU OLSUN !

Geniş bir yelpazeye sahip olan sağlık hizmetlerinin bir kanadını oluşturan fizyoterapistlik mesleği; dünyada 100 yılı aşkın ülkemizde ise yaklaşık 50 yıldır icra edilmekte olup yasal tanımına ancak 2011 yılında kavuşmuştur.

Fizyoterapist, fizyoterapi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksek okullardan mezun tıp çalışanıdır. Fizyoterapist, hastalık durumları dışında, kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini arttırmak için mesleğiyle ilgili ölçüm ve testleri yaparak kanıta dayalı koruyucu ve geliştirici protokolleri belirler, planlar ve uygular. Hastalık durumlarında ise fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzman hekiminin veya uzmanlık eğitimleri sırasında fiziksel tıp ve rehabilitasyon rotasyonu yapmış veya uzmanlık sonrasında ilgili dalın rotasyon süresi kadar fiziksel tıp ve rehabilitasyon eğitimi almış uzman hekimlerin kendi uzmanlık alanları ile ilgili teşhisine bağlı olarak, hastaların hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının ortadan kaldırılması veya iyileştirilmesi amacıyla gerekli tedavi programını oluşturur ve uygulamaları yapar. Hastaların tedavisi yönünden rehabilitasyon ekibinin diğer üyeleri ile işbirliği içinde çalışır ve tedavinin gidişi hakkında ilgili uzman hekimin fizyoterapiste vermesi gerektiği gibi fizyoterapist de ilgili uzman hekime bilgi verir.

Fizyoterapistler hastaneler, üniversiteler, tıp merkezleri, huzur evleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, sağlıklı yaşam merkezleri, spor kulüpleri ve milli takımlar ile fabrika ve okullarda görev alabilmektedir. Halk tarafından özellikle uzun süre yatağa bağımlı kalan hastaların tekrar ayağa kalkıp günlük hayatını sürdürebilmesine yardımcı olan bir meslek grubu olarak bilinen  fizyoterapistlik mesleğinin önemine vurgu yapmak amacıyla 8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü olarak kabul edilmiştir.

Eksen-Sağlık-Bir-Sen olarak Sağlık hizmeti sunan bütün meslekler gibi önemli bir görev icra eden fizyoterapistlerin bu gününü kutluyor, çalışmalarında başarı ve kolaylıklar diliyoruz.

 Okunma Sayısı : 3523         08 Eylül 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 240121

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.