3 Aralık Dünya Engelliler Günü

HAKKIMIZDA / GENEL MERKEZ HABERLERİ

Günümüzde engelli vatandaşlarımız için ciddi farkındalık etkinlikleri yapılmaktadır. Ayrıca merkezi ve yerel yönetim birimleri bu konuda önemli çalışmalar yapmaktadırlar. Bu çalışmaları takdir etmekle birlikte henüz engelli vatandaşlarımızın sorunlarının tamamen çözüldüğünü söylemek mümkün değildir. 

Engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları en büyük sorun toplumda negatif ayrımcılığa uğramalarıdır. Ne yazık ki toplumda engelliler için ön görülen olumlu her adım hak olarak değil lütuf olarak değerlendirilmektedir. Bu anlayışın değişmesi için yasal düzenlemeler yeterli dğildir. Bu anlayışın değişmesi için değerler eğitimi kapsamında engelli olmak hakkında da çalışmalar yapılmalıdır. Herkes engelli olmanın yalnızca doğuştan gelen bazı özelliklere bağlı olmadığını her bireyin yaşanan herhangi bir olay sonrasında engelli olabileceğini bilmesi gerekmektedir. 

Engellilerle ilgili bir diğer önemli sorunda istihdam meselesidir. TÜİK verilerine göre engelli vatandaşlarımızın yalnızca 1/4'ü  iş gücü olarak istihdam edilmektedir. Bu konuda yasal düzenlemeler yapılmaya çalışılmaktadır. Ancak çalışma ortamının engelli bireyler için düzenlenmemiş olması yasal imkanlara rağmen engelli vatandaşlarımızın çalışma konusunda isteksiz olmasına neden olmaktadır.

Bu bağlamda engelli vatandaşlarımız için gerekli sosyal, kültürel, ekonomik ortamların sağlanmasında hepimize (başta biz eğitim çalışanlarına) önemli görevler düşmektedir.

Bizler sadece 3 Aralık'ta değil yılın her gününde öğrencilerimizde "engelliler" için farkındalık oluşturacak çalışmalar yapmalıyız.

Bu vesile ile 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde engelli vatandaşlarımızın yanında olduğumuzu belirtmek isteriz.


EKSEN Sağlık Bir Sen
Genel Merkezi

 Okunma Sayısı : 2903         03 Aralık 2016

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 243071

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.