Yoğun Bakım Ünitelerinde Çalışma Süresine Sınırlama Getirilmelidir

Sağlık hizmetleri fert ve toplumun sağlıklı, uzun ömürlü olmasını ve verimli çalışmasını sağlar.Bu amaçla sağlık hizmetleri yaşamın bir parçası olarak varlığını sürdürmekte ve bu hizmetlerin her alanında sağlık personelinin oldukça etkin rolü bulunmaktadır.

Sağlık personellerinin iş ortamında mutlu, üretken ve verimli olmaları, verilen hizmetin kalitesini artırmada önem taşımaktadır.

Özellikle yoğun bakım ünitelerinde çalışan sağlık personeli, diğer sağlık çalışanlarına göre daha geniş bir zaman dilimi içinde, kendi ihtiyacını karşılayamayan, yakın bakıma muhtaç, şiddetli ağrı çeken hastalarla ve ölüm vakaları ile daha sık karşılaşmakta, ağır hastalıklarla mücadele eden hastalara ve ailelerine hizmet vermektedir.

Bu şekilde özveriyle yoğun bakım ünitelerinde çalışan sağlık personellerinin zaman içerisinde bedensel ve ruhsal sorunlar yaşamaları kaçınılmaz olmaktadır.

Dolayısıyla yoğun bakım ünitelerinde çalışan sağlık personelinin bu birimlerde görev sürelerine bir sınırlama getirilmesi ve bu sürenin 5 yılı geçmemesi gerektiğini düşünüyoruz.

Sağlığın bedenen ve ruhen tam bir iyilik hali olduğundan yola çıkacak olursak, unutulmamalıdır ki kendi sağlığı iyi olmayan bir sağlık ekibiyle sunulan sağlık hizmetlerinin, verimli ve arzu edilen seviyeye ulaşması mümkün olmayacaktır.


Esat Kömusluoğlu

Eksen Sağlık-Bir-Sen 

Genel Başkan Yardımcısı

(Eğitim ve Sosyal İşler)

 Okunma Sayısı : 3104         22 Temmuz 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 913889

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.