Önlemek Ödemekten Daha Ucuzdur!

 Sanayileşme ile beraber insan emeğinin yerini makineler almaya başlasa da aradan geçen zaman içerisinde insan emeği hala üretimde önemli bir yer teşkil etmektedir. İş güvenliği ve işçi hakları ile ilgili çeşitli düzenlemeler yapılmasına rağmen günümüzde hayatını idame ettirebilmek amacıyla alın teri döken işçiler hayatlarını kaybetmeye devam ediyorlar.

Türkiye’de özellikle son günlerde yaşanan ve her yıl ortalama binden fazla işçinin hayatını kaybetmesine,  iş göremez hale gelmesine sebep olan durumu “iş kazası” kavramı ile açıklamak artık mümkün değildir.

Alınmayan önlemler yüzünden Türkiye, tarihinin en ağır kayıplı iş kazalarını birkaç ay içerisinde yaşamıştır. İnşaatlarda, maden ocaklarında ekmeğinin peşinde olan vatandaşlarımızı kaybettik. Kaybettiğimizin canlar yetmemiş gibi şimdi ise, Karaman Ermenek’te faaliyet gösteren bir madende su borusunun patlaması nedeniyle 18 işçi mahsur kalmış, olayın üzerinden gün geçmesine rağmen madendeki işçilere hala ulaşılamamıştır.

Ağır çalışma koşullarında gecesini gündüzüne katarak çalışan maden işçileri yetersiz önlemler nedeniyle; havasız ortamlarda boğuluyor, alevler içinde can veriyor, su içinde boğulma tehlikesiyle karşılaşıyor, göçük altında kalıyor.

Peki bunca kayıp, geride kalan yetimler için ne yaptık?

Onlarca işçi kardeşimizi kaybettikten sonra, göstermelik kanunlar çıkardık. Kanunları çıkarmanın hiçbir anlam ifade etmediğini anlayamadık. Esas sorun kanun çıkarmak değil, asıl olan kanunların uygulanmasından kaynaklı olduğunu öğrenemedik.

Eksen Sağlık Bir Sen olarak; madende mahsur kalan işçilerin en kısa sürede kurtarılması için Yüce Allah’a dua ediyor, yetkililerden her türlü olanağın seferber edilmesini ve olayda ihmali bulunanların hesap vermesini talep ederek, toplumsal hayatın her alanının daha güvenli hale getirilmesine yönelik denetimlerin ivedilikle hayata geçirilmesini istiyoruz.

 

Arif YAŞAR

 

EKSEN SAĞLIK BİR SEN

GENEL BAŞKAN 

 

 Okunma Sayısı : 3636         30 Ekim 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 612696

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.