Siyasetçilere Çağrımızdır !

Sağlıkta yaşanan dönüşümün dayandığı 663 sayılı KHK derhal revize edilmelidir.

2. yılını dolduran Kamu Hastaneleri Birliği tüm kadrolarıyla kaosa sürüklenmektedir. Sözleşmeli yönetim kademesi işini gücünü bırakmış kadrosunun derdine düşmüştür. Acaba kalacakmıyım gidecekmiyim stresinden iş üretemez hale gelmişlerdir.

663 sayılı KHK ile 2 yıl önce mevcut yöneticilerin görevlerine son verilerek, sözleşmeli yönetici tahsisine gidilmiş ve geçen süre boyunca verim alınamadığı gibi çalışanlar arasında iş barışı da dahil olmak üzere huzur diye bişey kalmamıştır.

Dahası sağlığı bilmeyen kadrolar sisteme bir şekilde dahil edilerek adeta yangın körüklenmiştir. Bugün yarın yenilenecek olan sözleşme korkusu tüm Kamu hastanelerinde buz gibi bir hava esmesine sebep olmuştur.

Personelin beklentisi 663 sayılı KHK revize edilerek adaletli bir sınav sistemi getirilmesidir.

Sağlık Bakanlığı personel isdihdamı konusunda ciddi bir sıkıntı içerisindedir. Bizce bunun en önemli nedeni aynı işi yapan personelin aynı kurumda farklı personel rejimlerine dahil tutularak isdihdam ediliyor olmasıdır.

Bu durumun anayasanın eşitlik ilkesini hiçe sayan bir hal aldığı ayan beyan ortadadır. Arada sırada lütfedip sözleşmeliler kadroya alınsa da, artık bu personel rejimi bir standarda bağlanmalıdır. Bu standardın adı kadrolu ve iş güvenceli istihdamdır.

Bakanlığın tüm düzeylerine atama yoluyla görevlendirilmelerde liyakat esas alınmalı ve haksız hukuksuz atamalardan kaçınılmalıdır.

Bakanlıkta personel kalmamışçasına dışarıdan yönetici atamaları sonlandırılmalı ve öncelik bakanlığın mevcut çalışanlarında olmalıdır.

Yukarıda sıraladığımız unsurların dayandığı kanunlarda revize edilmeli ve adalet, hakkaniyet çerçeveli bir çizgi izlenmelidir.

Eksen Sağlık Bir Sen olarak, sürecin ilk 2 yılında, tüm olumsuzluklara rağmen sistemi nasıl şekillendireceğinizi izledik. Neler yapacağınızı nasıl bir sistem kuracağınızı hassasiyetle takip ettik. Kamuda verimliliği ve iş barışını artıracağını düşündüğümüz yönleri destekledik. Ancak uyarıyoruz adalet ve liyakat olmazsa olmazımızdır. Sürecin bundan sonraki aşamasında kırmızı çizgilerimizin görmezden gelmesi her türlü platformda ve gerekirse meydanlarda ses bulacaktır.

 

Arif YAŞAR

EKSEN Sağlık Bir Sen

Genel Başkanı

 Okunma Sayısı : 2885         23 Ekim 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 914210

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.