Bayan Sağlık Çalışanları Çocukları İçin Kreş İstiyor

İş Kanununda  gebe veya çocuk emziren kadınların hangi dönemlerde ne gibi işlerde çalıştırılmalarının yasak olduğu ve bunların çalışmalarında sakınca olmayan işlerde hangi şartlar ve usullere uyacakları, ne suretle emzirme odaları veya çocuk bakım yurdu (kreş) kurulması gerektiği Sağlık Bakanlığının görüşü alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hazırlanacak bir yönetmelikte gösterilir.

İş Kanununa göre Kreş;0–6 yaş (6 yaşını tamamlamayan) arasındaki çocukların bakım ve eğitimlerinin yapıldığı yerleri ifade eder.
 
Yaşları ve medeni halleri ne olursa olsun, 150 den çok kadın işçi çalıştırılan işyerlerinde, 0–6 yaşındaki çocukların bırakılması, emziren işçilerin çocuklarını emzirmeleri için işveren tarafından, çalışma yerlerinden ayrı ve işyerine yakın bir kreş (yurt) açılması zorunludur. Kreş açma yükümlülüğünde olan işverenler kreş içinde anaokulu da açmak zorundadırlar.
 
Kreş, işyerine 250 metreden daha uzaksa işveren taşıt sağlamakla yükümlüdür. Oda ve yurt açma yükümlülüğünün belirlenmesinde, işverenin belediye ve mücavir alan sınırları içinde bulunan tüm işyerlerindeki kadın işçilerin toplam sayısı dikkate alınır. İşverenler, ortaklaşa kreş kurabilirler. Yasal düzenlemeye uygun özel kreşlerle anlaşma yaparak da yasal yükümlülüğü yerine getirebilirler.
 
2010/14 sayılı Başbakanlık Genelgesi 13.maddesinde “4857 sayılı İş Kanununun ilgili hükümleri gereği kamu ve özel iş yerlerinde kreş ve gündüz bakımevi yükümlülüğünün yerine getirilmesi sağlanacak ve denetlenecektir” hükmü mevcuttur. İş Kanunu hükmü gereği kreş açma yükümlülüğünü yerine getirmeyen işverenliğe idari para cezası uygulanacağı belirtilmiştir.
 
Hastaneler 24 saat esasına göre hizmet sunan ve bayan personel yoğun çalışma alanlarıdır. Hastanelerde görev yapan bayan personellerin en önemli problemlerinden biri  çocuklarının kreş ihtiyacının karşılanmamasıdır.
 
İş kanununda ve Başbakanlık genelgesinde düzenlenmiş olduğu halde, yurdumuzda malesef bir çok hastane personeline kreş imkanı sunmamaktadır.
 
EKSEN-Sağlık-Bir-Sen olarak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı  ve Sağlık Bakanlığı yetkililerini bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyor ve bayan sağlık çalışanlarının  bu önemli sorununa bir an evvel çözüm getirmelerini talep ediyoruz.    
 
EKSEN-Sağlık-Bir-Sen
 
 

 Okunma Sayısı : 2893         10 Aralık 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 244468

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.