Neden Eksen ?

  Eksen, her şeyden önce sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının itibarsızlaştırıldığı ve hak ettiği saygınlığının verilmediği bir dönemde kurulmuş bir sendikadır. Öncelikle sendikaların yaptıkları grevlerin ve eylemlerin neredeyse tamamına yakını ücret nedeniyle yapılan eylemler olarak görülmektedir. Bu nedenle gerek medya gerekse hükümet tarafından, sendikaların yapmış olduğu eylemler kamuoyuna yansıtılırken ücret kaynaklı eylemler olarak gösterilmektedir.

Aslında günümüzdeki öncelikli sorunumuz, sağlık mesleğinin saygınlığının toplum nazarında her gün biraz daha erimesidir. Memur maaş zamları gündeme geldiğinde, zam konusu bütün memurları kapsayan bir durum olduğu halde sadece sağlıkçılar zam için mücadele ediyormuş gibi gösterilmektedir. Maalesef sendikaların çoğu da buna çanak tutmaktadır. Bu nedenle sağlık çalışanları toplum nazarında paragöz memurlar gibi algılanmaya başlamıştır. Oysa Türkiye’nin dört bir yanında ülkemize fedakârca hizmet eden sağlıkçılarımızın yaptığı bu hizmetlerin karşılığını para ile ödemek asla mümkün değildir. Elinde üye ve ekonomik gücü olan sendikaların sadece ücreti öne çıkaran eylemlerden kurtulması gerekmektedir. Bu sendikalar sağlık alanında çalışmalar yapmak yerine, adeta siyasi partilerin arka bahçesiymiş gibi bir görüntü vermektedirler. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına yönelik sendikaların çoğu siyasi partilerin değirmenine su taşımaktan sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarıyla ilgilenemez hale gelmişlerdir. Sağlık sistemindeki eksiklikleri ve aksaklıkları eleştirirken sanki bir sendika temsilcisi değil de herhangi bir siyasi partinin temsilci gibi hareket ederek, güç aldıkları ve temsil ettikleri Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarına karşı sorumlu olduklarını unutmuşlardır. Siyasi yapılarla olan diyaloglarında ülkenin kalkınması için işlev gören paydaş yapılar çerçevesinde hareket etme dengesini koruyamamıştırlar. İşte Eksen Sağlık Bir Sen bu dengeyi kurarak farkını ortaya koyacaktır. Eksen Sağlık Bir Sen sadece siyasi iktidara hep destek veren veya hep eleştiren değil;  fikir üreten, sağlığa katkı sağlayan bir sendikacılık anlayışını hareket edecektir. Sağa, sola veya sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarını sağımızdakiler ve solumuzdakiler diye ötekileştirerek tasnif eden zihniyete ve yasa dışı örgütlere dayanmayan; gücünü üyelerinden alan,  ülkesine ve üyelerine karşı sorumluluk bilincinde olan bir sendika olacaktır.

Her sendikanın sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sorunlarını farklı siyasi ideolojilere göre değerlendirdikleri bu dağınık sendikacılık anlayışında,  kadim medeniyet değerlerimize göre insanı merkeze alan bir eksene ihtiyaç duyulmuştur. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ve Sağlık sisteminin sorunlarının çözümünde proje geliştiren, fikir üreten, yozlaşan milli kimliğimizi yeniden ihya etmeyi kendine ilke edinen Eksen Sağlık Bir Sen, üyelerinden aldığı güçle Türk sağlık ve sosyal hizmetler sistemine ciddi katkılar sunacaktır. Saygılarımla…

 

Yaşar AŞKIN

Eksen Sağlık-Bir-Sen

Genel Başkan Yard. (Mali İşler)

 

 

 Okunma Sayısı : 2641         04 Temmuz 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 732488

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.