22 ARALIK PARAMEDİKLER GÜNÜ

Yüksek Öğretim Kurumu Genel Kurulunun üniversitelerde Paramedik programlarının açılmasına resmi olarak izin verdiği gün olan 22 Aralık tarihi 2005 yılından itibaren ‘Paramedikler Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Acil sağlık hizmetleri biriminde görev yapan paramediklerin; ambulanslarda şoförlük yaptırılması, yetersiz istihdam,  hiçbir meslekte yaşanmayan ünvan karmaşaları, paramediklerin alması gereken modül eğitimlerin tüm illerde verilmesi noktasında yaşanan farklılıklar gibi sorunları vardır. Bunlara çare üretilmelidir. 7/24 sağlık hizmeti sunan paramedik arkadaşlarımızın özlük haklarında iyileştirme yapılmalı, ayrıca tüm sağlık çalışanlarının talepleri olan yıpranma payı verilmesi, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması gibi düzenlemeler hayata geçirilmelidir.

Sağlık sisteminin her alanında olduğu gibi acil sağlık hizmetleri biriminde görev yapan sağlık çalışanları, yetersiz özlük hakları içinde, büyük bir özveriyle fedakârca görev yapmakta, saldırılara maruz kalarak darp edilmekte, yaşam kurtarmak için zamanla yarışırken ambulans kazaları sonucu hayatını kaybetmektedirler.

Diyarbakır’da yaşanan ambulans kazası sonucu Paramedik arkadaşımız Duygu Duman yaşamını yitirmiş ve 2 sağlık çalışanı arkadaşımızın yaralanmıştır. Bu durum sağlık çalışanlarının ne kadar ince bir çizgide görev yaptığını göstermektedir.

Bu tür kazalar ülkemizde bulunan ambulansların ne derece kullanılabilir olduğunu, ATT ve Paramedik çalışanlarına şoförlük yaptırılmasının ne denli doğru olduğu tartışılır hale getirmiştir. Maalesef böyle kazalar gün geçtikçe artmakta, buna rağmen gerekli önlemler alınmamaktadır.

Sağlık personeline ambulans şoförlüğü yaptırılmasına karşı olmakla birlikte, şoför olarak çalışan arkadaşlarımızın muhakkak suretle ileri sürücülük eğitimine tabi tutulmaları gerekmektedir. Bu durum Ambulans kullanmak zorunda kalan sağlıkçılarımız içinde geçerli olmalıdır.

Takdir edersiniz ki ambulanslar diğer araçlara nazaran daha yüksek ve donanımları itibarıyla da hantal araçlardır. Ambulansların bu durumlarına rağmen, trafikteki tüm araçlardan daha çevik ve süratli hizmet etmeleri gereği, ileri sürücülük tecrübe ve eğitimini zaruri kılmaktadır.

Her ne suretle olursa olsun Ambulanslar, kullanılamaz duruma geldiklerinde trafikten çekilmeli ve tamir bakım ve onarımları asla ihmal edilmemelidir. Bu amaçla gerekirse 112 bünyesinde bakım ve onarım kademeleri oluşturulmalıdır.

Eksen Sağlık Bir Sen olarak; sağlıkta hizmet kalitesini artırmayı amaç edinerek mesleklerini yapmak isteyen paramedik bölümü mezunlarının istihdamının yapılması ve özlük haklarında iyileştirilme yapılması gerektiğini bir kez daha dile getiriyoruz.

Ayrıca görev şehidi olan paramedik arkadaşımıza Yüce Allah’tan rahmet, ailesine ve mesai arkadaşlarına başsağlığı diliyorum.Milletimizin başı sağolsun.   

 

Arif Yaşar

EKSEN Sağlık Bir Sen

Genel Başkanı

 

 

 

 

 Okunma Sayısı : 3747         22 Aralık 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 441659

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.