KIRIM TÜRKLERİNE HERHANGİ BİR MÜDAHALEYE İZİN VERİLMEMELİDİR!

 1944 yılında sürgün edildikleri ata yurtlarına geri dönmek için verdikleri demokratik ve barışçı mücadele ile benzeri görülmemiş bir başarıya imza atarak ata yurtlarına geri dönebilen Kırım Türkleri bugün yine zor günlerden geçmektedir. Bir oldu-bitti ile Kırım Türklerinin tarihsel yurtları tehditlere maruz kalmaktadır.

Gerek sürgün edildikleri yerlerde, gerekse geri döndükleri ata yurtları Kırım Özerk Cumhuriyetinin bağlı olduğu Ukrayna’da huzurun ve barışın teminatı olarak görünen Kırım Türkleri, bugün yaşadıkları zor durumda 1944 yılında olduğu gibi yalnız kalmamalıdır. Bugünkü olaylara tepki gösteren diğer devletlerden farklı olarak Türkiye Cumhuriyeti, ekonomik, siyasi ve diğer kaygıları bir kenara bırakarak sadece Kırım Türklerini önceleyen bir politika geliştirmek zorundadır. Ekonomik ve siyasi kayıpların telafi her zaman mümkün olabilir, ancak Kırım’da yaşayan soydaşlarımızın hukukuna yapılacak bir tecavüz, telafisi imkânsız zararlar doğuracaktır. Hepsinin ötesinde, Anadolu coğrafyasından kilometrelerce uzaklıkta olsa bile Türkiye Cumhuriyetine güvenen tüm soydaşlarımızın güvenine darbe vuracaktır. Türk Dünyasının ayrılmaz bir parçası olan Kırım Türkleri, Türkiye Cumhuriyetinin dış politikasında bütün soydaşlarımız gibi en önemli öncelik maddesi olmalıdır.

Tarihsel hatalarımıza bir yenisini eklememek için Türkiye Cumhuriyetinin, Kırım Türklerine yönelik herhangi bir müdahaleyi her türlü olanaklarını ve uluslararası mekanizmaları kullanarak engellemesi gerekmektedir. Türk halkı olarak Anadolu’nun kültürel devamı olan Kırımlı kardeşlerimizin yanında olduğumuz her platformda dile getirilmelidir. Biz de EKSEN olarak Kırım Türklerinin bu zor günlerinde yanında olduğumuzu kamu oyuna ilan ediyoruz.

 

EKSEN-SAĞLIK-BİR-SEN GENEL MERKEZİ

 Okunma Sayısı : 2717         02 Mart 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 403320

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.