14 MART TIP BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

14 Mart 1827 tarihinde Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisiyle ilk cerrahhanenin, Şehzadebaşı’daki Tulumbacıbaşı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla kurulması, Türkiye’de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılını 14 Mart’ında tıp okulu öğrencilerinin İstanbul’un işgalini protesto için toplanmasıyla başlamış olup, günümüzde tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak devam etmektedir. Tarihin anlamı yukarıdaki paragraftadır da  peki özü nerededir?    

Tıp bayramının çıkış noktasında; ülkesini seven, ülkesine sahip çıkan bir refleks vardır. 14 Mart’ta hekimlerimiz hem ülkenin sağlık sorunlarına çözüm yolu bulurken hem de kendi özlük haklarına dikkat çekmeye çalışmakta ve yılın yorgunluğunu bir araya gelerek “tıp balo”sunda atmaktadır.    

Son yıllarda sağlık sisteminde yapılan, yapılmaya çalışılan değişiklikler ile genel sağlık hizmetinin ticarileşmesi sonucu sosyal devlet anlayışından uzak, neoliberal anlayışın ürünü bir sağlık programı ile sağlık sisteminde birçok sıkıntı ortaya çıkmıştır. Bu sıkıntılardan en büyük payı ise sağlık çalışanları almıştır. Sağlık çalışanlarının özlük haklarındaki gerilemeler, hekimlerin serbest çalışma haklarının elinden alınması, ithal hekim istihdamı ile ucuz iş gücü arayışına gidilmesi, yıpranmayı payı, kreş yetersizliği, yetersiz döner sermaye alımı gibi sıkıntılara rağmen gece gündüz demeden fedakârca çalışmaktadırlar.

İnsanı yaşatmayı ve insanın acısını azaltmayı, insanlığa daha sağlıklı bir yaşam sunmayı ilke edinen, en güç koşullarda bile sağlık sisteminin her alanında özveriyle çalışan, başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı içtenlikle kutlar, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘ün ‘Beni Türk hekimlerine emanet edin sözünü hatırlatırız. Eksen Sağlık Bir Sen olarak; ülkemizin sağlık sorunlarını ve çözüm yollarını dile getirerek, sağlık çalışanlarının daha iyi koşullarda görev yapmaları ve özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda takipçi olacağımızı belirtiriz.

 

EKSEN Sağlık Bir Sen

Genel Başkan

Arif YAŞAR

 

 Okunma Sayısı : 3139         14 Mart 2015

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 995644

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.