5 MAYIS EBE’LER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Sağlığın temeli, gebelik ve doğumla atılır. Sağlıklı aileler geleceğin anahtarıdır. Tüm dünyada aile sağlığını korumak ve yükseltmek için çalışan ebelik mesleği tarihin en eski mesleklerinden biridir. Ebeler ülkenin her köşesinde, köylerde, kentlerde ve çoğu zaman zor şartlar altında özveri, sabır, anlayış, hoşgörü ile hizmet vermektedirler. Ağır fedakarlıklar içerisinde görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ebeler yüklendiği bu önemli misyon ile sağlık sistemimizin için vazgeçilmez olmuştur.

Ülkemizin ebeleri yasal düzenlemeden kaynaklanan boşluklar nedeni ile  görev yetki ve sorumlulukların belirsizliği, yönetici pozisyonunda görevlendirilmeme, sağlık teşkilatı içinde hak ettiği değeri görememe,  mesleğe özgü sertifika  programlarından yararlanamama ve maddi sıkıntılar gibi pek çok sorunla  baş etmeye çalışırken görevlerini layıkıyla yerine getirmeye devam etmektedirler.

Eksen Sağlık Bir Sen olarak göstermelik kutlamalar yerine ebelik mesleğine hak ettikleri değerin verilmesi, mağduriyetlerinin çözülmesi ve çalışma şartlarının düzeltilmesi temennisiyle 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü’nü kutlarız.

Arif YAŞAR

Eksen-Sağlık-Bir-Sen

Genel Başkan

 Okunma Sayısı : 4377         05 Mayıs 2014

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 421535

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.